Botch
American Nervoso (deluxe) (2007)
A tacomai Botch neve gyakran tűnik fel a kissé talán manapság túlságosan is divathuszárrá protezsált Converge mellett. Ennek oka, hogy sem a mélységben, sem zeneileg nincs radikális különbség, talán annyi, hogy a Bannon vezetette csapat egy kissé extrémebb, mélyebb (csak volt), zajosabb és betegebb. Az American Nervoso valójában egy közel 5 éves anyag, mely még mindig nagyot üt, kiegészítésként kapott pár dalt bonusz gyanánt. A Botch-ban benne fogant az a tipikus elszállós vagyok, lesöpörlek, csörömpölök, sípolók és zajongok, megtöröm a ritmust és megerőszakolom a riffeket, a hangszálamban, pedig ott feszül a lélegző véged világ reszelője… amolyan művész vagyok. Zeneileg, pedig sokan metalcore-nak titulálják őket, de egy túl betegre sikerült HC vagy mathcore sokkal inkább jellemző, a 93-ban alakult, washingtoni srácok művészetére.


Szóval, amit kapunk az intenzív, haragos zajmassza, rengeteg negatív érzelemmel, s néhány pozitív gondolattal. Az első 9 szám tehát azt adja, amit a szakavatottabb, fertőzött művész coreban mozgó egyén, eddig is tudott és rázta kábult fejét a szétfolyt koncerten. Kifacsart témák, zajos szaggatás, pengére éles riffek, melyek valahogy mégis csak belevésznek a nagy semmibe és mégsem veszítenek értékükből és erejükből. Az American Nervoso tehát úgy tépkedi fel a körmeink, hogy közben remek női idomokat tol arcunkba, s csak akkor kapunk észbe, mikor farkunk sincs már a helyén. A kitekert témákban nagy újítás nem volt, azonban a háttér és a fantázia nagyon is értéképítő, s azóta érték is. Sok helyen egy az egyben a korábbi Converge lemezek tartalmát kapjuk, amiben csak az a vicces, hogy a Botch valójában 2002-ben feloszlott, tehát ilyen téren nem csak a Bannon fiúkat előzték meg (pl. a Dali's Praying Mantis cmű nótára hasonlót mi is hallhatunk az új – 2006-os No Heroes lemezén), de a korukat is lekörözték pár év karikával…
Felmerül tehát a kérdés, hogy akkor ez mi is? Hardcore? A mai trendi metalcore, netán deathcore, esetleg artcore vagy mathcore? A válasz nehéz, én HC-nek nem nevezném, a metalcore-hoz túl zajos (noisecore-hoz túlságosan is emészthető, thrashcore megint csak kilőve, bár akadtak részek, ahol picit Pantera szerű, de ennyi!), deathcore totál kilőve, az artcore némileg művészibb, a mathcore fogalmába meg nagyjából befér a produkció. Az American Nervoso újrakiadása egy ügyes húzás volt a Hydra Head Records részéről, hiszen egyszerre archiválnak és használják ki, a még lélegző trendet. Továbbá legyünk őszinték, a lemezre felrakott kiegészítés (utolsó 4 dal), semmi extrát nem mutat fel, olyasmi töltelék, melyek a más verziót, demót, ki nem adott dalt, jól sikerült koncertet tartalmaznak, és ezekkel egész szépen fel lehet dagasztani egy kislemezt… melyre amúgy nem lenne szükség, így viszont az embert hajtja a kíváncsiság és a birtoklási vágy és leemeli a polcról.
Apropó birtoklás… nos ehhez az anyaghoz nagyon is idő kell, mire a befogadó, úgy gondolhatja, hogy megértette és - hadd ismételjem magam – befogadta. Ennek ugyanis a valós százaléka nem éppen kecsegtető, hiszen érdemes hallgatni (esetleg szarrá is), de ne megérteni akarjuk, egyszerűen csak elvegyülni a cirkusz porondján, ahol táncra kél a gyilkos tapétavágó, és a rekedt tölcsérből betonmassza köpködi kavicsos létezését, a publikum fennakadt szemekkel, csurgó nyállal elmélkedik a mélységek és a zajok határán, a sokkoló szaggatások, kísérleti kitörések, matek pontosságú váltások és amúgy nagyon is jammelős hangulattal burjánzó anyagon. Dave Verellen rikácsol, Tim Latona a nem létező ritmusokat a semmibe ejti, és mégis képes visszacsempészni az ütemeket. Brian Cook mély és koszos basszusával segíti ki a cinek mögött rekedt létezés mámorában cammogó barátját, s hogy a műsor tökéletes legyen, és a porondmester is kacaghasson a bajsza alatt Dave Knudson zajos gyilkolásba kezd, 6 húros hangszercsodájával, a deviáns cirkusz pedig tovább él és újra és újra felelevenedhet ennek az újrakiadott lemeznek köszönhetően, az egyik legerősebb Botch korong!


Néhol akadnak olyan hangulatok, ahol szinte már az extrém post-rock jelzője is élhetne, ha elég könnyelmű lennék, de így csak a művészetük része volt, ahogy a komor elmélyedéstől se mentes, lásd, pl. az Oma című nóta, külön érdemes figyelni a végét, de egyben üt a legnagyobbat! Vagy ugyanígy elderenghetünk a mélységek, depresszív mélységén… Dead for a Minute… Bár én némi pénzt érzek a Hydra Head kiadási dolgain, azért ettől még a történelem nem mocskolódik be, hisz a kitörő és megbújó betegség bennünk vegetál, s majd egyszer arat is... „Bassza meg, bassza meg, bassza meg! Hol van már az a Halál?

http://www.americannervoso.com/

Botch_American_Nervoso_deluxe_2007
Kiadó:
Stílus:
Mathcore
Értékelés:
 
Pont
: 9.1 / 10
 
Külalak
: Szép
 
Hangzás
: Jó
Dalok:
1.Hutton’s Great Heat Engine
2.John Woo
3.Dali’s Praying Mantis
4.Dead For A Minute
5.Oma
6.Thank God For Worker Bees
7.Rejection Spoken Softly
8.Spitting Black
9.Hives
10.Bónuszok
11.Stupid Me
12.Spitting Black (Extended Version)
13.Hutton’s Great Heat Engine (Demo)
14.Rejection Spoken Softly (Demo)
15.John Woo (Demo)
Írta:
haragSICK
2008. február 26., kedd
Facebook:
Brutal Truth - Evolution Through Revolution (2009)
Kritika, haragSICK @ 2009. április 12., vasárnap, 18:30
Koncertek
© 2001-2024 Fémforgács - Impresszum - Az oldalról
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!
This page took 0.067 seconds to render