Ha mondjuk úgy 10-15 éve a francia művészeti ágak szóba kerültek, akkor a többség gondolom festő-és képzőművészeket, filmeket, klasszikus zenei műveket nevezett meg. Nem hiszem, hogy sokan vágták rá elsőre, hogy metal. Bezzeg, ha most végeznénk közvélemény kutatást, akkor már valószínűleg többen említenék mondjuk az első ötben a fémzenét. Köszönhetően az olyan alakulatok munkásságának, mint pl. a
Gojira. Hozzájuk (is) hasonlítják a
Barúst, akik tavaly adták ki digitálisan első EP-jüket, amely idén fizikális formátumban is megjelent, a
LADLO Productions leányvállalatánál. A promó levélben stílusként a francia death metal van megjelölve. Figyelitek, a francia már mintegy jelzőként szolgál manapság!
Ki hitte volna!?
A 4 számos, 23 perces középlemez pofás digipack formátumban látott napvilágot, szóval akinek elnyeri tetszését a srácok muzsikája, érdemes beszereznie. Bár kicsit húzósnak tartom a 9 eurós árat. Ellenben a digitális verzió ingyen, azaz name your price opcióval elérhető, amiért jár a piros pont.
A zenekar tagjai elég titokzatos figurák, olyan neveken futnak, mint
K, M, A, J. A koncerteken kisegítő bőgős pedig
H. A róluk készült fotó sem túl "beszédes”. Mindegy, biztos úgy vannak vele, hogy beszéljen helyettük a zenéjük.
Beszél is!
Vagyis inkább ordít… :D
Agresszív, technikás death metalban utaznak, amibe beleférnek doomos vonszolások, modern groove-ok és atmoszférikus leállások. A kezdő
Tarot gyakorlatilag végigszáguld az emberen. A
Gojira mellett a
Meshuggah hatása is érezhető, de szó sincs koppintásról. A vokál a hörgés, ordítás, acsarkodás szentháromság körül forog, 95%-ban meg is marad az extrém vonalon. A
Disillusions-ben aztán akad némi narráció szerűség, majd az akusztikus középrészben
K olyan szép tiszta éneket produkál, ami
Akerfeldt-nek is becsületére válna!
A
Chalice sem csak az őrjöngésről szól, hisz a kezdése szinte
Celtic Frost/Triptykon rokon. De elmondható, hogy az egész anyagnak van egyfajta misztikus, szakrális jellege. Vagy csak a banda jelképének számító, Buddha-szerű alak és a discen látható kehely miatt érzek így?
Nem hiszem, hisz ott a nagyrészt anyanyelvi szövegű
Cherub. Illetve a Barús szó ógörög eredetű és az infólapon a jelentése kapcsán található egy Máté Evangéliumából (23:4) vett idézet.
Mindenesetre az isteni szikra ott van a csapatban, ha legközelebb hozzák ezt a minőséget egy nagylemez formájában, akkor pontokban is ki fogom fejezni lelkesedésemet!