Oriana's Tales (2009)
A Munruthel formáció Munruthel művészúr nevéhez kapcsolható (míííly-meglepő!), az ukrán zenészünk Karkovban hívta életre, eredetileg Silentium néven, mely amolyan ambient próbálkozás volt, majd 1997-ben átnevezve megszületett a Munruthel. Az említett művészünk amúgy 94 elejétől 2003 végéig a méltán kultikus Nokturnal Mortum dobosa volt. A kiadvány eredetileg 1999-ben jelent meg, jóféle underground hévvel kazettán, majd kiadták az egészet később digi-packben is, és a mostani kritikánk az újrakiadás második újrakiadása kiegészítve Hyperborea 2008-as single anyagával. Kicsit belekeveredtél? Sebaj, te csak olvasod, és még nem is tudod, hogy minden kiadás más és más designban látott napvilágot…

A közel 70 perces anyag koncepciója két részre osztható, ami valószínűleg az eredeti 99-es kazettás kiadás esetében sokkal jobban érvényesült, na szóval az első hat nóta a The Night Side, a második hat meg a The Day Side. Zeneileg nincs nagy differencia, de atmoszféra terén komoly eltérést vélhetünk felfedezni a más és más hangulati kohézióból dolgozó halmazok között. Hiszen, míg a kezdet az éjszaka fényei, az erdők zajai, neszei, addig a második része inkább magasztos dokrtinákba menekülő, némileg militarista jellegű kreálmány. A hangszerelésen természetesen érezni, hogy emberi kéz gombok nyomkodásába volt a leginkább aktív, így tehát témák terén az elektronikus, eklektikus, ambient és black metal között lépked a Munruthel képződmény. Az imént említett black metal igencsak háttérben húzódik meg, hiszen alapvetőn kiegészítő, a kásás gitárok és károgáson kívül nem sok minden emlékezetet arra, hogy ez bizony fekete fém volna. abból is a pagan-folk verzió. De az átfedés és mezsgye kétségtelenül csuszamlós, hiszen rengeteg helyen emlékeztet az egykori Mika Luttinen-es Diabolos Rising-ra (ha így érthetőbb, az Impaled Nazarene frontemberének kísérleti zajhalmaza) illetve a hajdanán aktív, ma halott csak úgy mint Jon Nödtveidt (Dissection 2006-ban öngyillkos lett frontembere) egyszemélyes elektró projectjére a De Infernali-ra., amely megint csak valahol a feketség és vér, no meg az elekrtónikus között bújik meg. Ennyire azonban nem beteg, nem kerülnek elő a sado-mazo témák és gonosz eljöttét se várjuk annyira (bár a szövegeket ukránul tartalmazza az igényes booklet), hiszen sokkal monumentálisabb, sokrétűbb és nyugodtabb, mélyebb muzsika ez, amely sokszor jutatta eszembe valamelyik ismertebb szintetizátor művész elvontabb próbálkozásait, mint pl. Vangelis vagy Jean-Michel Jarre...


Igényes és jól megkomponált lemez ez (igen, azt hiszem a megkomponált a legjobb szó erre), amelynek most már értem miért kellett újra és újra megjelennie; az ok egyszerű: csodálatos zene, amit elérhetővé kellett tenni, hiszen egyértelműen megérdemli!




Munruthel_Orianas_Tales_2009
Kiadó:
Stílus:
Ambient-elektró black metal
Értékelés:
 
Pont
: 9.6 / 10
 
Külalak
: Gyönyörű
 
Hangzás
: Jó
Dalok:
1.Mother Moon (Moonrise)
2.Lord Of The Bog Swamps
3.Nav’ Procession
4.Overlimiting Chambers Of Kromeshniks
5.Darker Than Black
6.Pre-Dawn Dance Of Dennitsa
7.Brilliance Of The Thundering Swords
8.The Legend Of Sviatoslav
9.The Mysteries Of Rusalias And Wormwood
10.The Call Of Bereginias
11.Twilight Of ...
12.Father-Sun (Sunset)
13.Hyperborea (single 2008) (Bonus)
Írta:
haragSICK
2010. május 24., hétfő, 23:11
Facebook:
Koncertek
© 2001-2024 Fémforgács - Impresszum - Az oldalról
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!
This page took 0.024 seconds to render